Çocuk ayakkabısı alırken nelere dikkat etmeliyim?

Çocuk ayakkabısı alırken nelere dikkat etmeliyim?
Kategori:
 
Yayın Tarihi:
 

Çocuk ayakkabısı alırken nelere dikkat etmeliyim?

 

Çocuklar genellikle bir ayakkabının ona nasıl hissettirdiği sorulduğunda 'Bilmiyorum' diye yanıtlayabilir, veyahut bunu ifade edemeyecek kadar küçük yaşta olabilirler. Çocuk ayak gelişimi, anne karnında başlayan ve 15-18’li yaşlara kadar gelişimi devam eden dinamik bir süreçtir. Çocuklarda sağlıklı ayak gelişimini destekleyen ve doğal hareket etmeyi sağlayan doğru ayakkabı kullanımının sıklıkla takip edilmesi mühimdir. İşte bu yüzden doğru çocuk ayakkabısı satın alınırken ebeveynlerin dikkat etmesi gereken kriterler olmalıdır. Örneğin; çocuk ayakkabısı alırken ayakkabının yapısı ve malzemeleri, taban tipi, kapama tipi, ayakkabının belirli aktiviteler için işlevi ve en önemlisi boyutları konforuyla birlikte göz önünde bulundurulması gerekir.

 

1-Boyut:

 

Çocuk ayakkabısı alırken, doğru ayakkabı numarasını seçmek önemlidir. Doğru ayak numarası çocuk ayak şablonu veya ayak ölçer yardımıyla bir uzman eşliğinde belirlenmelidir. Çocukların da ayakları yetişkinler gibi şişkinlik gösterebileceğinden ayakkabı satın alımı için öğle sonrası saat dilimleri tercih edilmelidir. Ayakkabı denemesi mevsimine uygun çorapla yapılmalıdır, aksi takdirde çıplak ayak denemeleri yanıltıcı olabilir. Ayak baş parmaktan 1 cm ön boşluk belirlenmelidir ve parmaklar doğal duruşunu korumalı, şekil almamalıdır. Dar parmak alanı ayakta deformasyon ile beraberinde ayakta kemik çıkıntısı problemlerine yol açabilir. İç kalıbı ne çok geniş ne de çok dar olmalıdır. Doğal ayak şeklinin gelişimine müdahale etmemelidir. Aksi takdirde yetişkinlikte yürüme ve duruş bozukluklarına neden olabilir.

Boyut

2-Malzeme

 

Ayakkabı malzemesi, çocukların hassas cildine uygun olmalıdır. Doğal malzemeler tercih edilmelidir, çünkü nefes alır ve terlemeyi önlerler, ayak sağlığına olumsuz etki etmezler. Ayakların doğal hareketlerini kısıtlamayacak esnek malzemelerden yapılmış çocuk ürünleri satın alınabilecek ayakkabılar olarak tercih edilmelidir.

Malzeme

3-Konfor-Destek

 

Ayakkabı satın alırken modadan ziyade çocuk için en rahat ayakkabı seçimi sağlıklı bir karar olacaktır. Ayakkabı, çocuğun doğal hareketlerini kısıtlamayarak ayak bileği ve ayak yapısını desteklemelidir. Ayakkabı, yumuşak ve esnek malzemelerden yapılmış olmalıdır, iç yüzeyinde tahriş edici malzeme, sert dikişler olmamalıdır. Ayakkabı tabanı doğal yürüme hareketini desteklemelidir. Yanlış yastıklama (destek) kullanılmamış, ayağın deforme olmasına sebep olmayacak, doğal ve çıplak ayakla yürüme deneyimini sunan desteksiz iç taban tercih edilmeli, taban zemine sıfır olmalıdır. Böylelikle olası düşme senaryolarının önüne geçilecek, hatta çocuk ayak kasları tam anlamıyla fonksiyonlarını yerine getirerek güçlenecektir.

Konfor-Destek

4-Kullanım

 

Ayakkabı seçerken, çocuğun nereye gideceği, ne tür aktivitelerde bulunacağı gibi faktörleri de dikkate almak önemlidir. Çocuk spor ayakkabıları, koşu veya futbol gibi aktiviteler için idealdir. Okul ayakkabılarında ise küçük yaştaki çocuklar için hem giyim kolaylığı hem de güvenli kullanım açısından bağcıklı modeller değil, cırtlı ayakkabılar tercih edilmelidir. Sonuç olarak, çocuklarda ayakkabı seçimi titizlikle yapılmalıdır. Sağlıklı bir ayakkabı doğru boyutta, yeterli genişlikte, esnek, ayak temas yüzeyleri mümkünse doğal ve nefes alan malzemelerden yapılmış en rahat ayakkabı olmalıdır.

Etiketler: Çocuk Ayakkabısı, Faydalı Bilgiler
Ağustos 15, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR